LiveZilla Live Help

Gayrimenkul İcra Satışları Neden Arttı

İcradan satılık ilanları yüzde 40 arttı

İcradan satılık ilanlarında ve ipotekli konut satışında patlama yaşanıyor. Interpress’in yılın ilk ayında iki binden fazla gazete ve dergilerde çıkan icradan satılık ilanlarından derlediği araştırmaya göre Ocak-Haziran 2014 arasında 26 bin 889 adet icradan satılık menkul, gayrimenkul ve taşıt ilanı verildi. Bu rakam 2013 ilk ayına göre yüzde 40 daha fazla.

Zaman gazetesinden Arif Bayraktar’ın haberine göre, yılbaşından bu yana yazılı basında yayınlanan ‘İcradan satılık’ ilanlarının 16 bin 345’ini arsa, bina, dükkân ve daire başta olmak üzere gayrimenkul ilanları olduğu dikkat çekti.

İcradan satılık ilanlarının 9 bin 253’ü farklı türlerdeki motorlu taşıtlardan oluşurken, bin 291’inin çeşitli makine, elektronik alet ve ofis ile ev mobilyasını içeren menkul mallar olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, bu tablonun özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) borçluluğu hakkında da fikir verdiğini belirtiyor.

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) önceki hafta açıkladığı gayrimenkul satışı raporunda ise mayısta satılan toplam 90 bin 377 konutun 29 bin 760’ının ipotekli olduğu ortaya çıktı.

Bu, toplam konut satışının yüzde 32,9’u anlamına geliyor. İpotekli satışlarda İstanbul 7 bin 52 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 23,7) sahip olurken, toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu ilin yüzde 42,5 ile Amasya olduğu görüldü. Ocak ile mayıs ayı arasında satılan ipotekli toplam konut sayısı da 133 bine ulaştı.

EN BÜYÜK EMLAKÇI BANKALAR OLDU

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, ipotekli konut satışlarındaki artışı 2006 yılındaki Amerika’ya benzettiğini belirterek, “Orada da ipotekli konut satışları 2006 yılında zirveye ulaşmıştı.

Fakat insanlar bankalara borçlarını ödeyememeye başladığı için bankalar bir anda en büyük emlakçı olmuştu. Şimdi de Türkiye’de benzer oluşum gelişiyor. Çünkü konut satışları önünde iş sahibi olmaktaki istikrarın olmayışı büyük engel.” açıklamasında bulundu.

İcradan konut satışının yüzde 40’ı bulmasının normal olduğunu belirten icrali . com’un kurucusu Can Emrah Özoral, bunu piyasada nakit paranın olmamasına bağlıyor. Ekonominin çek ve senetle döndüğünü belirtten Özoral, ‘Bunun da iki sene önce alınmış ama borcu bankaya ödenmemiş kredileri kapsıyor.’ dedi. Kaynak 8 Temmuz 2014 Sözcü

 

Kentsel Dönüşüm Derneği Avukat Yorumu: İcra satışlarının artmasının baş nedeni ülkemizde yaşanan ve seslendirilmeyen ekonomik dengesizliktir. Her ne kadar kağıt üzerinde milli gelir artsa da söz konu milli gelir tabana yayılmıyor tepe noktada yer alan çok az bir azınlığın elinde kalıyor dolayısıyla KOBİ’ler yeterince kazanç sağlayamıyor.

Diğer yandan bizim Tüccarın yanlış zihniyetidir zira 20 yıllık Avukatlık hayatımda icra dosyalarında karşılaştığım en büyük savunma “işler iyiydi birden bozuldu elimde avucumda ne varsa sattım” lafıdır. Bunu söyleyen tüccarla konuşmaya devam ettiğinde ; Henüz 3-5 yıllık ticari hayatı olduğu çok az sermayeyle kurulduğu babadan kalma mal varlığının dolayısıyla kriz anında nakde çevireceği sermayesinin olmadığını ama 3-5 yılda  dükkan, ev, arsa, lüks araçlar aldığını anlıyorsun Halbuki alınan bu mal varlıkları esasta ona ait değildir… 6-12 ay vadeli çeklerle/senetlerle aldığı malları satıp elde ettiği parayla alınmıştır… Vatandaş kendisini Merkez Bankası yerine koyup aldığı mala karşılık neredeyse 12 ay vadeli çek/senet veriyor ve bu sürede malı satınca elde ettiği bütün parayı kendisininmiş gibi gayrimenkul ve lüks araç alıyor halbuki vatandaşın kazancı sadece %5-10’luk bir kar payıdır. Hangi işi yaparsan yap 3-5 yılda %5-10’luk kar sana birden fazla gayrimenkul ve lüks araçlar sağlamaz. Elbette vade zamanı gelince hele hele kriz dönemlerinde mal döndüremeyince başkasının malını satarak elde ettiğin gayrimenkuller icraya düşer….     

<-Önceki Sayfa