LiveZilla Live Help

İstanbul da daire fiyatları kaç yıllık kiraya bedel

Hangi ilçelerde daire fiyatı kaç yıllık kiraya bedel?

İstanbul’da kira gelirleri konutun fiyatını ortalama 20 yılda karşılıyor. Şehre uzak Beykoz, Pendik, Gaziosmanpaşa gibi bölgelerde ev satın alanlar fiyatı ucuz bulsalar da aslında büyük zararı göze alıyorlar. Çünkü bu ilçelerde fiyat düşük olsa da kira gelirleri çok düşük olduğu için eve verilen para ancak 26 ile 28 yılda çıkabiliyor.

Özellikle kentsel dönüşüm ile birlikte artan kira gelirleri ise şehir merkezindeki gelirleri adeta katladı. Örneğin Beşiktaş, Kadıköy gibi merkezi ilçelerde kiralar 3 bin lirayı çoktan geçmiş durumda. Konut fiyatlarının da aynı hızla artarak 600 bin liranın üstüne çıktığı bu ilçelerde ev sahiplerinin kira gelirlerinin eve verdiği parayı amorti etme yaşı 18 yıla kadar geriledi.

ESKİ İLÇE KIYMETLİ

Genellikle yeni yapılmış konutlar baz alınarak yapılan araştırmada yeni konutların az olduğu Bahçelievler ve Mecidiyeköy gibi şehrin eski ilçelerinin yüksek kira gelirleri nedeniyle satış fiyatını daha kısa sürede karşıladığını ortaya koyuyor. Her iki ilçede yeni evlerin değil eski evlerin satış ve kira gelirlerinin dikkate alınarak yapılan hesaplama bu ilçelerden konut satın alıp kiraya verenlerin şanslı olduğu görülüyor. Bu ilçelerde bir yandan ev fiyatları Beşiktaş ve Kadıköy’e göre çok düşük olmasına rağmen kiralık ev talebi yüksek olduğu için ev sahipleri daha kazançlı çıkıyor. Üstelik 3 bin liraya kadar çıkan kirayı ödeyemeyenler bu ilçelere akın etmiş durumda.

BEYLİKDÜZÜ KAZANÇLI

Trafikten kaçmak isteyen İstanbullular daha yüksek kiralar ve daha kötü durumda konutlar olmasına rağmen şehir merkezini tercih ediyor. Konut satın alanlardan kârlı çıkanlar arasında bir de konut fiyatlarının ucuz olması nedeniyle Beylizdüzü’nde ev sahibi olanlar bulunuyor. Bu ilçede konut sayısı da fazla olduğu için düşen fiyatlar kira gelirlerini cazip kılıyor. Yaptığımız araştırmada başta İstanbul Finans Merkezi projesinin olduğu Ataşehir başta olmak üzere büyük konut projelerinin olduğu bölgelerde kira fiyatının satış fiyatının yaklaşık 22 yıllık değerine eşit belirlendiği görüldü.

HALKALI’DA 26 YIL İSTİSNASI

Büyük projelerin yoğunlaştığı Halkalı ve Başakşehir’de kirayla amorti, diğer marka projelerinden farklı olarak 26 yıla çıkıyor.

İSPANYA’DA 19 FRANSA’DA 34 GERİ DÖNÜŞ YILI

- Avrupa ülkelerinde konuta yapılan yatırımın kira gelirleri ile karşılanmasını kapsayan GdeEtotDom. ru’nun raporuna göre, toplam 92 yılda ancak kira gelirleri ile emlak değerini yakalayabilen Monaco, ev sahipleri için en geç gelir getiren ülke oldu.

- 34 yılla Fransa sondan ikinci ve 32 yılla da Andorra ve İsveç üçüncü sırayı paylaştı. Hırvatistan ve İtalya ise 30 yılla listede dördüncü sırada yer aldı.

- Rusya, Danimarka, Lüksemburg, Polonya ve İspanya gibi ülkeler dokuzuncu sırayı paylaştı. Bu ülkelerde emlak sektörüne yatırım yaparak kira geliri elde etmek isteyen gayrımenkul sahipleri, yatırımlarının karşılığını ancak 19 yılda alabiliyor.

- Çalışmada, son 12 ayın kira gelirleri ve konut maliyet fiyatları metrekare üzerinden değerlendirildi. Ancak araştırmada emlak vergileri ve konut giderleri gibi diğer etkenler dikkate alınmadı.

2 bin liraya kadar kiralık ev artık kolay bulunmuyor

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı NİZAMETTİN AŞA: İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, son 6 ay içinde İstanbul’un bazı semtlerinde kiralık ev fiyatlarının kentsel dönüşüm ve Suriyeliler nedeniyle arttığını belirterek, “Yoğunluğun yaşandığı bu semtlerde daha önce bin liraya kiralayabileceğiniz evi şu an bin 500 liraya kiralayamazsınız” dedi. Aşa, Suriyeliler başta olmak üzere yabancıların İstanbul’da kiralık evlere yoğun bir ilgi göstermeye başladığını ifade ederek, “Vasıflı ev de çok fazla kalmadı. Ya orta ve kötü evler ya da lüks olarak tanımlayabileceğiniz evler var. Orta sınıfın tutabileceği bin ile 2 bin lira arasındaki evler kolay bulunmuyor. Tabii bu durum merkezdeki evler için geçerli. Eskiden kiranın 500-600 lira olduğu semtlerde şu an fiyatlar 800-900 liraya kadar çıktı” dedi. İstanbul’da bir yanda satılık konut stoku oluşurken, diğer bir yandan da kiralık ev bulmada sıkıntı yaşandığını belirten Aşa, şöyle konuştu: “Burada çözüm, satılamayan konutların kiralık konutlara dönmesinde yatıyor. Satılamayan konutların kiralık konutlara döneceğine inanıyorum.” (Habertürk) 15/07/2014

 

Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Avukat Murat Eltutan Yorum:

Kentsel Dönüşüm süreci sonucunda başta İstanbul’da olmak üzere gayrimenkul değerlerinde çok büyük değişiklikler olması kaçınılmazdır.

Yapılacak binaların arz talep oranları muhtemelen kira ve gayrimenkul fiyatlarının düşmesine neden olacaktır.

Diğer yandan İstanbul’un barındırabileceğinden fazla insanla dolması, doğa ve çevre faktörleri büyük şehirlerin cazibesini bitirecek olup önümüzdeki dönemde kırsal kesim daha cazip hale gelecektir.

Şuan yaşanan fiyat artışları suni olup pazarlama ve teşvik amaçlıdır…

·                    Suriyeliler yaklaşık 5 yıldır aramızdalar ve daha ne kadar kalacakları muamma … Suriyeliler ülkemizde ne kadar uzun süre kalırlarsa geri dönme ihtimalleri o kadar azalır… Örneğin 10 yaşında Suriye’den ayrılan çocuk şuna ülkemizde 15 yaşına gelmiştir savaşın ve normalleşmenin en az bir 10 yıl daha sürdüğünü düşünürsek 25 yaşına gelir. 25 yaşına gelen ve ömrünün 15 yılını Türkiye’de geçiren birisi artık Suriye’ye döner mi?

Türkiye durduk yere başına çok büyük bir bela aldı ve maalesef bu durumdan sadece Türk vatandaşları değil Suriyelilerde mustarip…

Diğer yandan Suriyeliler kira fiyatlarının artmasına sebep oldular ama kira bedelleri ödenmeyince ev sahipleri Suriyelileri nasıl tahliye edecekler?

Birkaç kuruş daha fazla kira almak için evler Suriyelilere veriliyor ama söz konu evde kimler oturuyor?

Kira kontratında yazan isimler doğrumu yanlış mı?

Bir hukuksal sorun çıktığında kime nerede dava açacaksın ?

Açtığın davayı kazandığında karşında kimi muhatap olarak bulacaksın?

Bunlar çok büyük sorun…  

<-Önceki Sayfa