LiveZilla Live Help

Kadıköy de Yükseklik Sınırı Geldi

Kentsel dönüşüme yükseklik bombası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yıkıp yeniden yapılan binalara yükseklik sınırlaması getirdi. İlk adım dönüşümün en hareketli olduğu Kadıköy’de atıldı

İsmail ŞAHİN / İSTANBUL

AKP iktidarında şehrin hemen her ilçesinde imar oyunlarıyla yükselen gökdelenlere göz yuman İBB, kentsel dönüşümün önünü kesecek bir karara imza attı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Planlama Müdürlüğü’nün 14 Aralık 2015 tarihinde İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sunduğu Kadıköy ilçesi 1/5000 ölçekli plan notu değişikliği teklifi 12 Şubat 2016’da İBB Belediye Meclisi tarafından onaylandı.

Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek binalara 15 kat sınırlaması getirilirken, deprem riski taşıyan ve 15 kattan yüksek binalarda oturanlar kaderleriyle baş başa kaldı. İBB, bölgede üretilen projelerde Taban Alanı Kat Sayısı değerinin yüzde 25’in çok altına düşürülerek yüksek binalar inşa edildiğini ve kent silüetinin bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirtti.

 

13 KAT ÜZERİNDE DÖNÜŞÜM DURUR

Alınan kararın hem konut üreticilerini hem de kat maliklerini zor duruma sokacağını belirten İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, şöyle konuştu:

“İstanbul’un silüetinin ve kentin tarihi dokusunun korunması adına atılacak her adımı destekliyoruz. Bir Kadıköylü olarak ve sektörün temsilcisi olarak, bu uygulamanın çok ince hesaplar yapılarak alınması taraftarıyız. Belli bölge veya durumlarda 15 kat sınırlamasını destekliyoruz. Ancak belediye meclisinin aldığı kat sınırlama kararı, yönetmeliklerle sağlanan emsal artışından faydalanamayan 13 ve üzeri katlı riskli binaların yenilenmesini tamamen durduracaktır.”

Parsel birleştirerek Kartal ve Maltepe’de olduğu gibi emsal artışı beklentisinde olan Kadıköylü müteahhitlerin bu uygulamayla şaşkınlık yaşadığına işaret eden Durbakayım, “Eğer bu uygulama revize edilmezse, riskli binaların yer aldığı parsellerin bölünmesi gündeme gelecektir” diye konuştu.

 

MÜTEAHHİTLER BATAR

Halihazırda Kadıköy’de 5 dönüşüm projesi için çalışma yürüten Ağaoğlu Cadde Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Alpar, alınan kararın olumlu olduğunu ancak uygulamanın bir yıl ertelenmesi gerektiğini söyledi. Ada bazlı yatay dönüşümü teşvik için böyle bir karar alınmış olabileceğini kaydeden Alpar, “Kat malikleriyle pazarlık yapmış, eski planla anlaşmış ve ruhsat aşamasına gelmiş müteahhitler bu kararla işlerini durdurur ve batar. Kimse de bu saatten sonra Kadıköy’de dönüşüm projelerine girmez” dedi.

 

Kentsel Dönüşüm Derneği Yorum:

Şu ana kadar yapılanların hiç birisi Kentsel Dönüşüm DEĞİLDİR! Bunun adı olsa olsa Kent Çapında Bina Yenilemedir!

Kentsel Dönüşümden bahsedebilmek için tek tek bina bazında değil mahalle, semt hatta tüm şehir bazında planlama ve dönüşüm yapılması lazımdır.

Öğneğin: Kıyı ve orman kenarlarına yüksek yapılar yapılması halinde iç kesinler nasıl hava sirkilasyonuna sahip olacak, deniz ve orman görmek sadece sahil kesiminin mi hakkıdır?

Normal olan hava sirkilasyonu ve adil bir şehir paylaşımı için kıyı ve ormana yakın olan kesimlerde seyrek ve alçak katlı binaların yapılması iç kısımlarda yüksek yapıların yapılmasıdır.

<-Önceki Sayfa