LiveZilla Live Help

Suriyelilere Vatandaşlık Bir Çok Açıdan Ele Alınmalı Düşünülmelidir

 Vatandaşlık Hakkının Suriyelilere Fayda Sağlayıp Sağlamayacağını Hukuksal Boyutlarıyla İncelemek Gerekir;

Bildiğiniz üzere Almanya dahil çoğu ülke çifte vatandaşlığı kabul ETMEMEKTEDİR!

Çifte vatandaşlığı kabul etmeyen ülkeler, ikinci vatandaşlık hakkı kazanan kişileri vatandaşlıktan çıkarmaktadırlar hatta bazı ülkeler vatandaşlıktan çıkardıkları bu kişilerin mal varlıkları ve sosyal haklarına da el koymaktadırlar.

Suriye gibi katı ve baskıcı kuralları olan bir ülkenin çifte vatandaşlık hakkı vermesi kanımca pek mümkün olamaz!

Türkiye bu sığınmacılara vatandaşlık verince bu kişiler otomatik olarak Suriye vatandaşlığından çıkarılma hatta Suriye’de ki mal varlıkları, sosyal güvenlik hakları, emeklilik hakları, seçme seçilme hakları vs kaybedebilirler.

Türk vatandaşlığı alan milyonlarca kişi Suriye vatandaşlığından çıkarılınca, Suriye’nin etnik, siyasi, kültürel çehresi tamamiyle değişime uğrayacak ve maalesef bu gün karşı çıktığımız ESED lehine olacaktır.

Diğer yandan yaklaşık 3 milyon kişinin iskanı çok büyük bir problemdir zaten alt yapısı eksik, şehirleşmeye aykırı kentlerimiz bu yükü kaldırabilecek midir?

Şehirlerde sadece binaları değil, yaşayan kültür ve sosyal dokuyu da muhafaza etmek gerekir; Özellikle İstanbul sur içi Suriye'den, Doğu Blokundan, Orta Asya Türk Devletlerinden, Afrikadan gelen sıgınmacıların yerleşim merkezi haline gelmiş olup tarihi, kültürel, sosyal özelliklerini tamamiyle yitirmiştir. Bu haliyle sur içi Osmanlı, Türk kültür özelliğini büyük ölçüde yitirmiştir.

 

<-Önceki Sayfa